S právem stavby lze zacházet jako s jakoukoli jinou nemovitostí, lze jej převádět a zatěžovat jinými právy. Aplikace pro vytvoření návrhu na vklad umožňuje v tomto duchu vkládat do návrhu na vklad jako nemovitost právo stavby, které je už vedeno v evidenci katastru. Viz vložení existujícího práva stavby do seznamu nemovitostí pro návrh.
Pokud chcete vytvořit nové právo stavby, učiňte tak v rámci kroku "Jiná práva". Při ukládání nového právního vztahu se Vás aplikace zeptá, zda chcete zároveň založit i novou nemovitost typu právo stavby v seznamu nemovitostí. Takto vytvořené právo stavby pak můžete používat jako jakoukoliv jinou nemovitost v dalších právních vztazích, například v zástavním právu nebo věcném břemeni apod. Nový právní vztah a nová nemovitost se chovají nezávisle. Pokud nebudete v návrhu jedno nebo druhé potřebovat, musíte je vymazat každé zvlášť.
Pro právo stavby definujete oprávněné osoby, které z práva stavby mají prospěch, a zatížené pozemky, ke kterým bude právo stavby příslušet. Pozemky a oprávnění se vybírají ze seznamů zadaných v krocích „Nemovitosti" a „Účastníci“.
Dále je nutné vyplnit účel práva stavby a dobu trvání, obě položky vyplňte volným textem.
Právo s přednostním pořadím
V případě, že pro nově vznikající právo bylo v minulosti vyhrazeno přednostní pořadí, uveďte do políčka "Číslo řízení" číslo řízení, pod kterým byla zapsána poznámka o přednostním pořadí.
Zadání oprávněných z práva stavby
Pokud až v tomto kroku zjistíte, že Vám chybí v seznamu nemovitostí nebo účastníků nějaký subjekt nebo nemovitost, vraťte se na krok „Nemovitosti" nebo „Účastníci“, přidejte chybějící položku a přejděte zpět na tento krok.