•pozemků (zadáním katastrálního území názvem, typu parcely, parcelního čísla),
•staveb (zadáním části obce, typu stavby, č. p./č. ev.),
•jednotek (zadáním čísla jednotky, části obce, typu stavby, č. p./č. ev.)
•práv stavby (zadáním pozemku, ke kterému právo stavby přísluší).
Podoba obrazovky je závislá na volbě, kterou provedete v prvním rozbalovacím seznamu nazvaném "Typ nemovitosti", který je napoprvé nastaven na hodnotu "Pozemek".
Výběrem typu nemovitosti vyberete podobu stránky a tím údaje, které je nutné nebo možné k nemovitosti zadat.
Pokud chcete vložit pozemek, je potřeba v horní polovině obrazovky u položky "Typ nemovitosti" vybrat z rozbalovacího seznamu hodnotu "Pozemek" a následně zadat povinné údaje pro zadání pozemku (zadáním katastrálního území názvem nebo jeho šestimístným číslem, typu parcely, parcelního čísla).
Stavba
Pokud chcete vložit stavbu, je potřeba v horní polovině obrazovky u položky "Typ nemovitosti" vybrat z rozbalovacího seznamu hodnotu "Stavba" a následně zadat povinné údaje pro zadání stavby (zadáním části obce, typu stavby, č. p./č. ev., příp. pozemku, na kterém stavba leží).
Výběr typu stavby ovlivňuje požadavky na zadání dalších údajů. Jestliže aplikace nalezne stavbu se zadaným číslem v evidenci katastru nemovitostí, doplní ke stavbě automaticky všechny pozemky, na kterých stavba leží a zeptá se Vás, zda chcete do návrhu na vklad tyto pozemky přidat. Pozemky pod stavbou totiž mohou (a zpravidla jsou) ale nemusí být součástí návrhu.
Pokud zvolíte některý z jiných typů stavby než "budova s č. p." a "budova s č. ev.", bude nutno následně zadat ještě katastrální území (pokud jste jej již nevyplnili dříve na některé z předchozích stránek aplikace) a parcelní číslo pozemku, na němž se stavba nachází. Pozemek můžete případně vybrat z rozbalovacího seznamu Výběr uloženého pozemku.
Zadání pozemků, na kterých stavba leží - není vyžadováno pro typy staveb "budova s č. p." a "budova s č. ev."
Jednotka
Pokud chcete vložit jednotku, je potřeba v horní polovině obrazovky u položky "Typ nemovitosti" vybrat z rozbalovacího seznamu hodnotu "Jednotka" a následně zadat povinné údaje pro zadání jednotky (zadáním čísla jednotky, části obce, typu stavby, č. p./č. ev.).
Zadání části obce - je nutné pouze pro stavby, které mají číslo popisné (č. p.) nebo číslo evidenční (č. ev.). Pokud byla část obce už dříve zadána, je převzata jako předvyplněná hodnota pro tuto stránku.
Typ stavby lze zadat (pokud není vyhovující již přednastavená hodnota) výběrem ze seznamu hodnot, který je možno otevřít kliknutím myší do pole umístěného vpravo za textem "Typ stavby" nebo kliknutím myší na šipku umístěnou na konci tohoto pole.
Na zadání údaje typu stavby závisí další povinné hodnoty, které je nutno vyplnit.
Pokud zvolíte typ stavby "budova s číslem popisným" nebo "budova s číslem evidenčním", bude nutno následně zadat číslo popisné nebo evidenční do pole "Č. p./č. ev.".
Pokud zvolíte některý z jiných typů stavby, bude nutno zadat ještě katastrální území (pokud jste jej již nevyplnili dříve na některé z předchozích stránek aplikace) a parcelní číslo pozemku, na němž se stavba nachází. Pozemek můžete případně vybrat z rozbalovacího seznamu Výběr uloženého pozemku.
Důležitá poznámka:
Kromě pozemku (pozemků), na kterém (na kterých) je postavena budova, ve které se jednotka nachází, může být s vlastnictvím jednotky spojeno i spoluvlastnictví tzv. funkčně souvisejících pozemků - tj. v některých případech také spoluvlastnický podíl majitele jednotky k sousedícímu pozemku, na kterém stojí budova. Pokud tomu tak je, musí být tyto pozemky, resp. podíly na nich, uvedeny mezi pozemky, ke kterým se navrhuje vklad. Proto při přidávání jednotky do seznamu nemovitostí aplikace automaticky vytváří seznam pozemků tvořících společné části, které takto patří k jednotce. Pozemky tvořící společnou část věci pak nemusíte do návrhu přidávat ručně a je zajištěno, že budou součástí návrhu.
Právo stavby
Pokud chcete vložit právo stavby, je potřeba v horní polovině obrazovky u položky "Typ nemovitosti" vybrat z rozbalovacího seznamu hodnotu "Právo stavby" a následně zadat povinné údaje pro zadání práva stavby. Jde v podstatě o údaje týkající se pozemku, nebo jednoho z pozemků, ke kterým právo stavby přísluší (zadáním katastrálního území, typu parcely, parcelního čísla).
Zde je užitečné znovu připomenout, že tímto způsobem lze do návrhu na vklad přidat právo stavby, které už je vedeno v evidenci katastru. Nové právo stavby je nutné zadat jako nový právní vztah v kroku "Jiná práva".
Pokud jste už dříve pozemek, který chcete použít pro identifikaci práva stavby, v rámci návrhu zadávali, můžete jej vybrat z rozbalovacího seznamu "Výběr uloženého pozemku" a nemusíte tak údaje o něm opakovaně zadávat.
Tlačítka
Po zadání údajů o konkrétní nemovitosti je možno vkládat další nemovitosti stisknutím tlačítka umístěného v pravé dolní části obrazovky - tlačítka Uložit a vložit další.
Pokud jste zadali úspěšně údaje o nemovitosti (nemovitostech) a nechcete zadávat ručně další nemovitosti, stiskněte tlačítko umístěné v pravé dolní části obrazovky - tlačítko Uložit a zavřít.
Tlačítko Storno, umístěné v levé dolní části obrazovky, slouží k návratu zpět na předchozí formulář bez vložení údajů o nemovitosti.
Přechody mezi kroky v záhlaví jsou omezeny pouze na předcházející kroky, a pokud jste provedli na stránce nějaké změny, aplikace se zeptá, zda o ně chcete přijít.